Moduły fotowoltaiczne – rodzaje i charakterystyka
Ekologiczne źródła pozyskiwania energii stały się tematem rozmów wielu osób w kraju. Umożliwiają one wytworzenie energii niezależnie od jej dostawców, a przy tym znacznie wpływają na wysokość rachunków za prąd. Najwięcej właścicieli gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw zaczęło interesować się fotowoltaiką, gdyż inwestycja w odnawialną energię jest korzystna z kilku, dość znaczących powodów, a przede wszystkim finansowych. Do zakupu i zamontowania urządzeń fotowoltaicznych skutecznie zachęcają różne programy, dzięki którym beneficjenci mają możliwość otrzymania dofinansowania na wybrane przez siebie moduły energii odnawialnej – mogą to być zarówno panele, jak i kolektory słoneczne.
Panele fotowoltaiczne
Wiele osób mylnie nazywa panele fotowoltaiczne „słonecznymi”. Oba moduły są bezpośrednio powiązane z energią płynącą z promieni słonecznych, jednak mają zupełnie inne zastosowanie. Panel słoneczny to inaczej kolektor, który odpowiada za energię cieplną, natomiast panel fotowoltaiczny jest w stanie przetworzyć na falowniku energię płynącą z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Generowane jest napięcie sięgające nawet 230 V, które umożliwi sprawne działanie urządzeń domowych. Każdy panel fotowoltaiczny składa się z kilkudziesięciu ogniw, które znajdują się wewnątrz (często aluminiowej) ramy. Ogniwa chronione są poprzez szklaną szybę od góry oraz płytę i folię poliestrową od dołu. Najczęściej panele fotowoltaiczne umieszcza się na dachach budynków, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych.
Kolektory słoneczne
Kolektory można nazywać też panelami słonecznymi. W przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych służą one do generowania energii cieplnej, również wykorzystując do tego energię płynącą ze słońca. Zarówno wyglądem, jak i sposobem umieszczania bardzo przypominają moduły służące do wytwarzania odnawialnej energii elektrycznej, choć nieco różni się ich budowa. Począwszy od dołu, instalacja zbudowana jest z aluminiowej obudowy, izolacji dolnych, welonu szklanego, orurowania, absorbera, przykrycia ze szkła solarnego, a także górnego obramowania z uszczelnieniem. Nagromadzona dzięki kolektorom energia może zostać wykorzystana do chociażby podgrzania wody, czy usprawnienia instalacji centralnego ogrzewania.
Ile energii rocznie wytwarzają moduły fotowoltaiczne?
Inwestycja w panele czy kolektory słoneczne może wydawać się spora, jednak należy mieć na uwadze, że wydane pieniądze zwrócą się z czasem. Z jednego panelu fotowoltaicznego o mocy 1 kWp, który został zamontowany w sposób prawidłowy (pod właściwym kątem oraz korzystnym stopniem nachylenia), można otrzymać nawet około 1000 kWh energii w ciągu roku. Według statystyk domownicy są w stanie zużyć rocznie około 1500-2000 kWh prądu. Im większa jest moc falownika zamontowana w panelach fotowoltaicznych, tym więcej energii są one w stanie wyprodukować. Dzięki zamontowaniu większej ilości modułów odnawialne źródła energii mogą stanowić 100% zapotrzebowania domowników. W przypadku kolektorów słonecznych jedna instalacja wytwarza aż około 1800 kWh energii cieplnej w ciągu roku. Jest to blisko połowa rocznego zapotrzebowania na podgrzewanie wody czteroosobowej rodziny, które wynosi około 4000 kWh energii cieplnej. Montując zaledwie dwa kolektory, można maksymalnie obniżyć koszta podgrzewania wody.
Instalacje fotowoltaiczne, aby działały prawidłowo i były wykorzystane w maksymalnym stopniu, powinny zostać zamontowane przez fachowców, którzy od lat działają w branży fotowoltaiki. Wybierając specjalistów, nie tylko można liczyć na montaż wybranego modułu, ale również na zaprojektowanie go i podłączenie według potrzeb domowników. Tym samym można dopasować najodpowiedniejsze urządzenia energii odnawialnej do wielkości lub przeznaczenia budynku, a także stopnia nachylenia dachu. Doradcy z zakresu fotowoltaiki są w stanie przeprowadzić zainteresowaną osobę przez proces ubiegania się o dofinansowanie, przez co poniesione koszta zakupu i montażu będą znikome.